Eğlenmek sağlığa yararlı

 

Stresli ve zor dönemlerde eğlenceye vakit ayırmak bencillik, gibi yorumlansa da, yeniden kuvvet kazanmamıza, kendimize güvenimizin artmasına yardımcı oluyor.


Çoğu kişi, genellikle stresli dönemlerde, her zaman yapmaktan zevk aldığı aktivitelerden vazgeçme eğilimine giriyor. 

İnsanlar, giderek azalan enerjilerini daha verimli faaliyetler için harcamayı tercih eder ve eğlenceye vakit ayırmayı “zaman kaybı” olarak değerlendiriyor. 

Bu durum ise ciddi bir sorun ortaya çıkarıyor, çünkü eğlence, harcadığımızdan çok daha fazla enerji üretmemize yardımcı oluyor.


       Yapılan bir araştırma, sağlık durumuyla ilgili endişeleri olan, iş ya da aile sorunlarıyla mücadele eden kişilerin enerji birikiminin de düşük oranda olduğunu gösterdi. 

Bu durumdaki insanların, kalan enerjilerini daha önemli aktivitelere saklama eğiliminde olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, zevk alınan faaliyetlerden vazgeçmek enerjimizi yarı yarıya azaltıyor.


       Stresli ve zor dönemlerde eğlenceye vakit ayırmak bencillik, üretici olmaktan uzaklaşmak gibi yorumlansa da, zevk aldığımız faaliyetler yeniden kuvvet kazanmamıza, kendimize güvenimizin artmasına yardımcı oluyor. 

Araştırma, eğlenmenin sadece zevkli değil, aynı zamanda sağlığa da yararlı olduğunu, bunun bir seçenek değil, sağlık için önemli bir faaliyet olduğunu ortaya koydu. 

Günlük yaşam akışı içinde bulunan öncelikli işler arasına, yapmaktan zevk alınan bir faaliyeti de sıkıştırmanın sağlık için önemli olduğu vurgulanıyor.

 İnsanın, beden sağlığı için yaşamın fiziksel, sosyal, ekonomik, ruhi ve zihinsel yönleri arasında denge sağlanması gerektiğine dikkat çekiliyor.


     
 Araştırma sonuçları ışığında insanlara bazı ufak ipuçları veriliyor:


* Günlük aktiviteler arasında eğlenceye zaman ayırın.
* Zevk aldığınız aktiviteler konusunda gerçekçi, dürüst ve pratik olun.
* İstediğiniz bir şeyi yapın, yapmak zorunda olduğunuzu değil.
* Sevdiğiniz dostlarınızla, arkadaşlarınızla birlikte olun...
     

Facebook'ta Paylaş
Dugunum Ana Sayfa

Dugunum.com Pagerank
Mesajlar2005-2006 2007 2008 2009 | Gazete Keyfi
Copyright © 2001, 2015 Dugunum.Com,Net,Org İstanbul - Tüm Hakları Saklıdır. | İletişim
Dugunum.Com sitesinin içeriği tasdixlenmiştir, izinsiz kullanmayın