İlk gece korkusu
Türkiye’de gerdek gecesi cinsellikle ilgili bilgisizlik nedeniyle hem kadınlarda hem erkeklerde korku oluşturuyor.

Prof. Atilla Gör, çiftlere gerdek gecesinde yardımcı olmak için danışmanlık merkezleri kurulması gerektiğini belirterek, normal şartlar altında bilinçlendirme çalışmalarının yaşanan sorunların çoğunu ortadan kaldıracağını vurguladı.


Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Gör, Türkiye’de çiftlerin büyük bir bölümünün cinsellik konusunda bilinçsiz olduğunu, bu yüzden de gerdek gecesinde büyük sorunlar yaşandığını belirtti. 

Gör, cinsellik ile ilgili tabuların Türkiye’de yeni yeni yıkılmaya başladığını anımsatarak, cinsellikle ilgili birçok şeyin utanılacak olaylar olduğu düşüncesinin azalmaya başladığını ifade etti. 

Gerdek gecesinin hem kadınlarda hem de erkeklerde korku oluşturduğunu vurgulayan Gör, şunları söyledi:
       

AYRILIĞA NEDEN OLUYOR
       “Türkiye’de çiftlerin büyük bir bölümü, cinsellik ile ilgili bilinçsiz olduğu için ilk gece büyük sorunlar yaşanıyor. 

Kadınlarda ilk gece korkusu erkeklere göre daha fazla. Erkeklerde de başarısız olurum düşüncesi hakim. 

Erkeklerde özellikle çevrenin merakı, bu düşüncenin artmasına neden oluyor. Gerdek gecesinde birleşemeyen birçok çift var. Bununla ilgili olarak bize çok sayıda hasta başvurdu. 

Bunların arasında aylarca birlikte olamayan çiftler var. Bu olay daha sonra aile içinde sorunlara neden oluyor ve çiftler arasında ayrılıklar yaşanıyor.”
       
“DANIŞMANLIK MERKEZİ KURULMALI”
       Çiftlerin bilinçli olması halinde ilk gecede yaşanan sorunların büyük ölçüde azalacağını da belirten Gör, şöyle devam etti: 

“Gerdek gecesi ile ilgili olarak çiftlerin kesinlikle bilgi sahibi olması gerekir. Çiftlere gerdek gecesinde yardımcı olmak için danışmanlık merkezleri kurulmalıdır. 

Normal şartlar altında bu tür bilinçlendirme çalışmaları yapılsa, yaşanan sorunların birçoğu ortadan kalkacaktır. Üzerlerinde baskı olmayan çiftlerde ilk gece çok rahat geçmektedir.”
       Öte yandan,
www.gerdekgecesi.com adlı sitede 1469 kişi üzerinde yapılan ankete katılanların yüzde 3’nün ailesinden, yüzde 72’sinin arkadaşlarından ve yüzde 25’inin de dergi ve kitaplardan gerdek gecesi ile ilgili bilgi aldığı belirlendi.


Dugunum Ana Sayfa

Dugunum.com Pagerank
Mesajlar2005-2006 2007 2008 2009 | Gazete Keyfi
Copyright © 2001, 2015 Dugunum.Com,Net,Org İstanbul - Tüm Hakları Saklıdır. | İletişim
Dugunum.Com sitesinin içeriği tasdixlenmiştir, izinsiz kullanmayın