Mutlu olmanın püf noktaları

Mutluluğu bazı “sıfatlarda” değil, kendinizde ve sevdiğiniz insanlarda arayın...

Güzel bir evi, iyi bir eşi, tatlı bir çocuğu olan ve maddi açıdan hiçbir sıkıntıya sahip olmayan birisi bile ‘mutsuz’ olabilir. 

Elindekilerin değerini bilen ve kendiyle barışık olanlar için ise, mutluluk hiç de uzak değil. İşte mutluluğa giden yolda atmanız gereken adımlar....


"Mutlu İnsanların 100 Basit Sırrı" adlı kitabın yazarı Dr. David Niven, “Bir insanın yaşamındaki olayların o insanın ne kadar mutlu olduğu konusunda fazla bir ilişkisi yok” diyor. Niven, genetik faktörlerin, bir insanın mutluluk seviyesini yüzde 50 etkilediğini söylüyor.
       
MUTLU OLMAK İÇİN...
       Yaşadığınız anın değerini bilin.
       Birçoğumuz mutluluğu ileride yakalayacağımız, iyi bir işe, eve ya da eşimiz olduğunda sahip olacağımız bir duygu olarak düşünürüz. 

Ancak bu hedeflerimize ulaştığımız zaman, mutluluğumuz genellikle kısa sürer ve mutlu olmak için yeni bir hedefin peşinde koşmaya başlarız: 

Evimizi yenilemek ya da güzel hediyeler almak. Bu nedenle, piyango kazanmak ya da terfi etmek gibi olaylar gerçek değil yapay mutluluğa neden olurlar.


       Yaşamınızda sevdiğiniz şeylerin bir listesini çıkarın ve zaman zaman bunları kendinize hatırlatın!
       Sürekli geleceği düşünmeyi önlemek için yaşamınızın şu anki halinin de değerini bilmeniz gerekiyor. 

Çoğumuz yaşamımızda yanlış giden şeyleri daha çok önemser, güzel şeylerin farkına bile varmayız. Ancak, en kötü durumda bile mutluluk getirecek küçük bir yön bulunabileceğini unutmayın...


       Aktif olun...
       Yaşamınızdaki her şeyin doğru olduğunu düşündüğünüz zamanlar mutlaka olmuştur: Belki bütün gün dağda kayak yaptınız, parkta dolaştınız, sararmış yaprakların fotoğrafını çektiniz. 

Günü sevdiğiniz bir etkinlikle geçirdiniz ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamadınız. Boş oturmak yerine, zevk alacağınız bir hobi bulmaya çalışın. Çocukken hoşunuza giden oyunlar, spor, seramik, resim... 

Bunları denemenizde yarar var.


       Seçeneklerinizi gözden geçirin.
       Mutlu ve mutsuz insanlar arasındaki önemli bir fark, seçeneklerin farkına varıp varmamaktır. 

Aynı işyerinde çalışan ve patronu memnun etmenin çok zor olduğunu düşünen iki çalışandan biri durumunun umutsuz olduğunu düşünürken, diğeri terfi etmeyi ya da başka bir iş yerine geçmeyi düşünebilir. 

Umutlu olan çalışan belki aynı iş yerinde çalışmaya devam edecek, ancak bunun kendi seçimiyle olduğunu bildiği için diğerinden daha mutlu olacaktır.


       Daha fazla seçeneğiniz olduğunu hissettiren arkadaşlara ve hobilere sahip olmak, mutluluk yolunda herkesin atması gereken bir adım. 

Araştırmalar, bilgisayar kullanan insanların kullanmayanlara oranla daha mutlu olduğunu ortaya koyuyor. Bunun nedeninin, bilgisayar kullananların bazı imkanların farkına varabilmesi olduğu söyleniyor. 

Bilgisayar kullanarak sizinle ortak ilgi alanlarına sahip insanları da bulabilirsiniz.


       İlişkilerinizde ‘karşılık’ beklentisinde olmayın.
       Aile ya da arkadaşlarınızla çok yakın bir ilişkiniz olması, mutlu olmanız için gerçekten çok önemli bir unsur. 

Ancak çoğu insan bu yakın ilişkilerin bize getirdiklerinden çok, bizden alıp götürdükleri üzerine yoğunlaşıyor. Karşınızdakinden daha az beklentiniz olursa, söyledikleri güzel bir söz bile sizin mutlu olmanıza yetecektir.


       Kısacası, mutlu olmanın koşulu yeni şeylerin peşinde koşmaktan çok, anın ve sahip olunanların değerini bilmek ve kendinizle barışık olmaktır...

Facebook'ta Paylaş
Dugunum Ana Sayfa

Dugunum.com Pagerank
Mesajlar2005-2006 2007 2008 2009 | Gazete Keyfi
Copyright © 2001, 2015 Dugunum.Com,Net,Org İstanbul - Tüm Hakları Saklıdır. | İletişim
Dugunum.Com sitesinin içeriği tasdixlenmiştir, izinsiz kullanmayın