Evlilik kurtaran reçeteler

Uzmanlar, birlikteliğin ilk günlerindeki heyecanı, tutkuyu kaybetmemek için önerilerde bulunuyor.

Günümüzde beraberliklerin kısa sürede tükenmesi, “evlilik kurtarıcı kılavuz’ kitaplara ilgiyi artırıyor. Uzmanlar evlilikte kritik sürecin 7 yıldan 2 yıla indiğini belirtirken ‘uzun süreli, mutlu evlilik’ için önerilerde bulunuyorlar.

‘İyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta...’ yemini, ‘bir yastıkta kocayın’ temennileri ile başlayan evliliklerin ömrü günümüzde pek uzun olmuyor. 

En sağlam görünen birliktelikler bile çatırdıyor... “Karakter uyuşmazlığı”, “Yoğun işlerden dolayı birbirine vakit ayıramama”, “İş hayatındaki stresin eve taşınması” gibi nedenlerle boşanmalar artarken; piyasaya yeni yeni ‘evlilik kurtarıcı kılavuz’ kitaplar çıkıyor. 

Üç ayda 100 binin üzerinde satan The surrendered wife (Laura Doyle), The marriage sabbatical (Cheryl Jarvis) gibi kitaplarda uzmanlar çiftlere krizi aşmanın yollarını anlatıyor. 

Rusya, ABD ve Çek Cumhuriyeti’nden sonra boşanmaların en çok yaşandığı 4. ülke olan İngiltere’de ise Blair hükümeti, daha ilkokuldan çocuklara evliliğe hazırlık kursları organize etmeyi planlıyor.2. YIL KRİZİ

Amerikalı psikologlar evlilikte artık ilk 7 değil ilk 2 yılın tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor. Teksas Austin Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bir araştırma, evliliğin ilk 2 yılında romantizmden, uyum ve sevgiden ödün vermeyen çiftlerin bir ömür boyu birlikte olma ihtimallerinin çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. 

1981 yılında evlenen 156 çifti inceleyen bu kişilerin eşlerine karşı hissettiklerini, tavırlarını mercek altına alan Td. L. Huston başkanlığındaki ekip, “Çiftin boşanıp boşanmayacağı, ilk 24 ayda belli oluyor” diyor.KISA AYRILIKLAR

Evlilik terapistlerinin çoğu ‘uzun evliliğin sırrı kısa süreli ayrılıklardır’ prensibinde birleşiyor. Uzmanlar her 2-3 yılda bir çiflere 1 ila 5 ay arası değişen sürelerle ayrı kalmalarını öneriyor ve ‘tedavi amaçlı ayrılıkların’ mucizeler yarattığını söylüyor.

Uzmanlar, birlikteliğin ilk günlerindeki heyecanı, tutkuyu yakalamak için şu önerilerde de bulunuyor:


Sizin için yaptıklarını bir hatırlayın

Eşinize nasıl davranıyorsunuz? Ona, herhangi bir tanıdığa gösterdiğiniz ilgi ve sevecenliği gösteriyor musunuz? 

Eğer takdir ve teşekkürün yerini ilgisizlik ve talepler aldıysa, tehlikeli bir noktadasınız demektir. Bu durumda yapılacak şey, eşinizin sizin için yaptığı şeyleri yapmaya mecbur olmadığını düşünmek. 

Eşinizin sizin için her gün yaptığı şeylerin bir listesini çıkarın ve sonra kendi kendinize, bunların kaçı için ona teşekkür ettiğinizi bir sorun. 

Basit bir teşekkürün birçok şeyi değiştirebileceğini unutmayın.

Falcılık yapmayın

Eşinizin düşündüğü ve duyduğu şeyleri tahmin etmekten vazgeçin çünkü hata yapabilir ve gereksiz yere kavgaya sebebiyet vermiş olursunuz. 

Kaç kere karşımızdakinin hareketlerinden yanlış sonuçlar çıkardığımızı, gerçeği tesadüfen veya çok zaman sonra anladığınızı bir düşünün. 

Çoğu kez eşimize, doğru olmayan istek ve fantaziler yükleriz. Mesafeli duran bir eş sorunlu veya üzgün olabilir, unutmayın.

Suçlamayın

“Senin suçun” demek ne kadar da kolay! Yolunda gitmeyen bir olayda kendi suçunu aramaktan çok daha kolay kuşkusuz. 

Suçlamak sorunları çözmez, çözmediği gibi birbiri ardına yeni suçlamalar getirir. Suçlamalar gerçeği görmeyi engeller ve istemeden de olsa incitici hakaretler doğurabilir.KADIN BOYUN EĞERSE

Laura Doyle’un mutlu evlilik reçetesinde ise “kadının eşine boyun eğmesi’ önerisi bulunuyor. surrenderedwife.com internet sitesinde mutlu evlilik reçetesini açıklayan Doyle kadınlara şu öneride bulunuyor: 

“Çalışma hayatında dilediğiniz gibi patronluk taslayabilirsiniz. Ama evin kapısından içeri girdiğinizde kadınlığınızı hatırlayın ve erkeksi tavırlardan vazgeçin!”

Doyle’a göre kadın olmak, “konuşmadan önce iki kere düşünmek, erkeği şoförlüğü, giyimi, yemek tarzı ve zevki konusunda eleştirmemek, onu olduğu gibi kabul etmek. 

Otoyolda yanlış yola saptığı, veya palyaço gibi giyindiği zaman bile... Doyle sadece ocak ayında ABD’de 100 bin adet satan kitabında, 

“Yolda kaybedeceğiniz 20 dakika, mutlu bir 20 yıllık evliliğin yanında hiçtir” diyor. 

Mutsuz çiftlere telefonda danışmanlık hizmeti veren, ülkenin dört bir yanında seminerler düzenleyen Doyle’un bu önerilerini, doğal olarak feministler müthiş öfkeyle karşılıyor. 

Kadın-erkek ilişkisinde uzman Andrew Christensen ve meslektaşı John Gottman, Doyle ve hareketini “dinozorlar sürüsü” olarak nitelendirirken, Doyle’u ilişki konusunda geri kafalıkla suçluyor.

Dugunum Ana Sayfa

Dugunum.com Pagerank
Mesajlar2005-2006 2007 2008 2009 | Gazete Keyfi
Copyright © 2001, 2015 Dugunum.Com,Net,Org İstanbul - Tüm Hakları Saklıdır. | İletişim
Dugunum.Com sitesinin içeriği tasdixlenmiştir, izinsiz kullanmayın