THALASSEMİLİ ÇOCUK
,

" TAŞIYICI OLDUĞUNU BİLMEYEN  ANNE - BABALARIN ESERİDİR "

Thalassemi nedir ?

Önlemi alınabilir kalıtsal geçişli bir kan hastalığıdır. Thalassemi taşıyıcısı anne - babadan doğan çocuklarda görülür ve doğumdan 3 - 4 ay sonra kansızlıkla ortaya çıkar. Thalassemi tanısı konan çocuk, YAŞAMI BOYUNCA DÜZENLİ OLARAK HER AY KAN ALMAK ZORUNDADIR. THALASSEMİ' nin 2 şekli vardır.
  1. Thalassemi taşıyıcısı veya Thalassemi Minör: Hastalık değildir. Ancak bu kişiler hastalığı kalıtsal olarak çocuklarına geçirirler.
  2. Thalassemi = Hastalıktır.

Thalassemi Taşıyıcılığı nedir ?

Anne veya babasından, yalnızca birisinden Thalassemi gen bozukluğunu kalıtsal olarak alan kişide "Thalassemi Taşıyıcılığı" oluşur. Taşıyıcı olan kişiler sağlıklıdır ve genellikle bu durumlarını yaşamları boyunca farketmezler. Ancak bazen Thalassemi Taşıyıcılarının hafif kansızlıkları vardır ama bu durum hastalık belirtisine neden olmaz.

Thalassemi Taşıyıcısı olup olmadığım neden ÖNEMLİDİR ?

Eğer Taşıyıcı iseniz ve taşıyıcı olan ( ama bilmeyen ) birisi ile evlenirseniz. İyileşmesi olmayan, ancak sürekli kan tedavisi gerektiren ciddi, ağır seyirli Thalassemili çocuk sahibi olma riskiniz vardır. Thalassemili bir çocuk sahibi olmanız ise ailenize mutsuzluk ve üzüntü kaynağı ile ağır bir maddi yük getirecektir.

 

Thalassemi Taşıyıcısı olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim ?

Özel bir kan testinden geçmelisiniz. Bilgisayar sistemleri ile donanmış kan sayaçların yardımı ile kan hücrelerinin büyüklükleri otomatik olarak ölçülmektedir. Buna göre, MCVn ( mean corpuscular volume ) 80'nin; MCH ( mean corpuscular hemoglobin ) 27' nin altında olması Thalassemi Taşıyıcılığı için UYARICIDIR. Ancak kesin tanı Hb A2 'nin ölçümü ile olur.

Thalassemi Taşıyıcısı isem ne yapabilirim ?

Thalassemi Taşıyıcısı iseniz , sağlığınız için endişelenmeyin. Ancak ileride sizin gibi taşıyıcı olan birisi ile evlenirseniz Thalassemili çocuk sahibi olabilirsiniz.
Eğer risk taşıyorsanız;
TADAD Genel Merkez veya Şubeleri ile veya doktorunuzla görüşüp yardım isteyeniz, eşinize de test yaptırınız. Eşlerden her ikisi taşıyıcı ise, her gebelikte %25 Thalassemili çocuk sahip olma riski vardır. Eğer hamilelik söz konusu ise DOĞUM ÖNCESİ TANI yöntemi ile sağlıklı, taşıyıcı veya Thalassemili çocuğunuz olup olmadığını Doğumdan önce öğrenebilirsiniz.

BİLİYOR MUSUNUZ!...

T.C. Başbakanlık Aile Kurumu Başkanlığınca;
  • Sağlık Bakanlığına
  • Milli Eğitim Bakanlığına
  • İç İşleri Bakanlığına
  • Ve, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünce de, Valilikler aracılığı ile tüm Belediye Başkanlıklarına:
"Evlenmeden Önce Thalassemi Testi" yaptırılmasının önerilmesi, Mart 1997'de genelge ile duyurulmuştur.

GENÇLER;

SİZ, EVLENMEDEN ÖNCE THALASSEMİ KAN TESTİ YAPTIRINIZ


Ayrıntılı bilgi için:

TADAD: Thalassemi Dayanışma Derneği
Tel: 0216 449 24 93 - 0216 358 00 71
Fax: 0216 449 24 94 - 0216 641 29 32

 

Bu bölüm Uz.Dr. Belgin Küçükkaya tarafından hazırlanmıştır

Dugunum Ana Sayfa

Dugunum.com Pagerank
Mesajlar2005-2006 2007 2008 2009 | Gazete Keyfi
Copyright © 2001, 2015 Dugunum.Com,Net,Org İstanbul - Tüm Hakları Saklıdır. | İletişim
Dugunum.Com sitesinin içeriği tasdixlenmiştir, izinsiz kullanmayın